WACŁAW Z SZAMOTUŁ (Samotulinus, Samotulius, Schamotulinus), najwybitniejszy kompozytor polskiego renesansu, urodził się po roku 1520 w Szamotułach. Studiował nauki humanistyczne, początkowo w Lubranscianum w Poznaniu, a od 1538 w Akademii Krakowskiej, najprawdopodobniej u Benedykta z Koźmina. Około 1545 roku Wacław pozostawał – jako sekretarz – w służbie Hieronima Chodkiewicza, kasztelana trockiego. W 1547 znalazł się na litewskim dworze Zygmunta Augusta, zatrudniony jako kompozytor muzyki kościelnej dla kapeli królewskiej. Piastował to stanowisko przez przeszło osiem lat, do listopada 1555 roku. Następnie został prawdopodobnie zaangażowany (w charakterze muzyka lub sekretarza) przez wojewodę wileńskiego Mikołaja Radziwiłła. Zmarł około 1560 roku, przypuszczalnie w Pińczowie.
Z bogatej twórczości Wacława z Szamotuł zachowało się niewiele. Mamy informacje o szeregu kompozycji do tekstów liturgicznych; są to Oficja na cztery i sześć głosów, ośmiogłosowa Msza, pięciogłosowe Exclamationes oraz zachowane we fragmentach czterogłosowe Lamentationes Hieremiae Prophetae (1553). W całości przetrwały jedynie dwa motety: In te, Domine, speravi oraz Ego sum pastor bonus, opublikowane w Norymberdze w 1554 i 1564 r.
Największa grupa kompozycji Wacława, które – dzięki publikacjom Andrysowica i Siebeneichera – zachowały się do czasów obecnych, to czterogłosowe opracowania tekstów religijnych pieśni reformacyjnych. Kompozycje te powstały po roku 1550, od tego bowiem czasu rozpoczął się okres współpracy Wacława z ruchem reformacyjnym.